Çocuklar artık yüksekten düşmeyecek

Çocuklar artık yüksekten düşmeyecek

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Samet Akdoğan, çocukların yüksekten düşmelerini engellemek için sistem geliştirdi. Proje TÜBİTAK ‘a sunulacak.

Lise öğrencisi Samet Akdoğan, televizyondan sıklıkla çocukların yüksekten düştüğünü izleyince, Danışman Öğretmen Sedat Yıldızdoğan ile birlikte bunun önüne geçebilecek bir sistem geliştirerek TÜBİTAK Bilim Fuarı ‘na katıldı.

YETİŞKİNLER İÇİN DE KULLANILABİLİR

Daha da geliştirerek TÜBİTAK ‘a proje olarak sunmak istedikleri sistemin, yetişkinlerde de kullanılabileceğini ifade eden Akdoğan sisteme dair şu bilgileri verdi: “Bu projemizde haberlerde sıklıkla duyduğumuz, çocukların balkondan ve yüksek kattan düşmeleri ile ilgili ebeveynleri bilgilendirmek için kurduk. Bu sistemde ultrasonik sinyalimiz var. Çocuklar 10 metre kadar bu alana yaklaştığında öterek ebeveynleri uyarıyor. Bu projeyi yapmak 3 ayımızı aldı. Dönemin başından beri çalışıyoruz. Bu projenin üzerinde çok çalıştık. Bu projemizi biraz daha geliştirmeyi düşünüyoruz. Ötmesiyle birlikte telefonumuza bildirim gelmesi yönünde geliştirmeyi düşünüyoruz. Hedeflerimizde bu projeyi TÜBİTAK’a sunmak var. Bu projeyi bilerek atlayan insanlar için de kullanabiliriz.”

admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir